Stop lukning af Emdrup Bad for offentligheden

Grundlaget for at lukke ned for den offentlige adgang er at de vil spare lønninger til en livredder i svømmehallerne.

Partierne ønsker at lave Sundby bad og Emdrupbadet om til profil-svømmehaller som er foreningsdrevet, og det selvom at den største idrætsforening Hovedstadens Svømmeklub/HSK skriver at de ikke ser et behov for flere profil-svømmehaller.

Borgmesteren skriver:

'Med forslaget vil der være borgere, der bliver berørt af, at deres lokale svømmehal lukker for offentlig adgang seks dage om ugen efter 1. januar 2026. Forvaltningen er i dialog med berørte lokaludvalg, svømmeforeninger og faste brugere af svømmehallerne om hvordan man sikrer, at flest mulige får et godt svømmetilbud i foreningsregi, hvis forslaget vedtages'.

I de berørte lokalområder forventes der at blive åbnet to nye svømmehaller med offentlig adgang – Svømmehallen på Beauvais Grunden forventeligt i 2028 og Ørestad Svømmehal.

Emdrup Bad bliver i høj grad brugt af borgere, som ikke er medlem af en forening, og vi protesterer mod planerne.

 

 

Underskriv denne indsamling

Ved at underskrive accepterer jeg, at Mette Hansen vil kunne se alle de informationer jeg angiver på denne formular.

Vi viser ikke din e-mailadresse offentligt online.

Vi viser ikke din e-mailadresse offentligt online.


Vi skal kontrollere, at du er et menneske.

Jeg giver samtykke til behandling af de oplysninger jeg angiver i denne formular, til følgende formål:




Betalt Annoncering

Vi vil reklamere for denne petition til 3000 mennesker.

Lær mere...