Afskaf kommunernes misbrug af ressourceforløb

Quoted post

Melanie

#56 Inhumant, inkompetent, nedbrydende og udsigtsløst.

2015-10-24 00:22

Jeg mener ike overskriften burde hedde afskab misbrug af dette forløb- men istedet: AFSKAF RESSORCEFORLØB!!!! Jeg har sat min underskrift :Fordi jeg lige nu kæmper med alt for ikke at ryge i et sådant forløb. Fordi min sunde fornuft skriger imod dette forløb. Fordi alt jeg hører og erfarer med dette forløb er at mennesker der har brug for hjælp bliver dårligere stillet, og får det langt dårligere på alle tænkelige måder. Fordi det ikke er kompetent sagsbehandling eller planer der lægges. Fordi man overhører den eneste dette forløb er til for. Fordi det ikke gavner hverken den der ikke kan arbejde, eller den der gerne vil arbejde. Fordi de styrende instanser der skal koordinere dette forløb har henslængt deres sunde fornuft og menneskelige etik. Fordi intet ved dette forløb er progressivt , eller sundhedsfremmende. Fordii det er bevist det ikke skaffer mennesker i arbejde. Ja, jeg kunne sikkerte forsætte i en uendelighed med fordiére...men umyndiggørelse, og ageren imod bedrevidende i form af speciallæger kan ikke føre noget godt med sig!!! Der står i lovgivningen at mennesket i ressourcefoløb skal være i fokus, men det er alle andre der tager beslutninger for en, og der lyttes ikke til den enkeltes ønsker, behov...Afskaf dette. Det er kun til for alle dem der får deres løn for at lægge planerne og fuldkommen unuanceret, og ukritisk tolker en lovgivning der sparer statskassen penge. Der burde forlængst have været gruppe strejke iblandt alle ansatte indenfor jobcenter og private aktører imod denne inhumane politik, især af dem der burde agere borgeres advokat, og ser hvad dette forløb gør mod det enkelte menneske. Iøvrigt sidder private aktører o g skovler penge ind på udliciteringerne af opgaverne. Det er så sammenspist!!! Og det er de store fisk det her, og derfor umuligt for alle os amå fisk at svømme udenom. Dette forløb er næsten som dommedag nu!!!! Det skal stoppe- jo før des bedre! 

Svar

René Ahlquist

#60 Re: Inhumant, inkompetent, nedbrydende og udsigtsløst.

2015-10-24 00:42:25

#56: Melanie - Inhumant, inkompetent, nedbrydende og udsigtsløst. 

 Kære Melanie,

Jeg kan godt være enig med dig i det uhensigtsmæssige i overskriften.

Da jeg havde set udsendelsen "Syge danskere i sengepraktik" blev jeg "tændt af". Jeg har selv været hele møllen igennem, og skal om et par dage være bisidder for en anden person i ressourceforløb. Så jeg ønskede at starte en underskriftindsamling men konstaterede, at der var en igang i forvejen - men at den var gået helt i stå i august måned ved 346 underskrifter.

Man kan ikke effektivt samle underskrifter ind to steder mod den samme lovgivning. Derfor sluttede jeg mig til denne og begyndte at sende opfordringer rundt via facebook.

Jeg har søgt kontakt til igangsætteren af denne indsamling, men ikke fået svar. Det håber jeg fortsat på. Men indtil videre bør vi glæde os over, at der er kommet gang i underskrifterne.

René Ahlquist