Udskyd salget af Toftehøjskolegrunden
Kommentarer
#209
Fordi man godt lige må tænke sig ekstra godt om, hvad der skal ske med ToftehøjskolegrundenMona-Lise Pedersen (Ølstykke, 2021-11-23)
#220
Det er en dårlig ide at sælge grunden til boligbyggeri og at det iøvrigt er ,efter mit skøn ,har og er en rigtig dårlig beslutning at skole blev lukketFreddie Pedersen (Ølstykke Stb, 2021-11-23)
#231
Jeg skriver under fordi det er en meget dårlig beslutning for Egedal at sælge Toftehøjskole grundenJens Søndergaard (Ganløse, 2021-11-23)
#232
Jeg skriver under fordi man valgte, at lukke den eneste centrale skole Toftehøj, som var i det skoledistrikt. Jeg kunne forstå man skulle rive den ned for, at bygge en ny og bedre skole samme sted.Rune Mau (Ølstykke, 2021-11-23)
#233
At vi mangler haller og lokaler og ikke vil have højhuse i ølstykke stationsbyDorte Gutmann (Ølstykke, 2021-11-23)
#246
Jeg underskriver fordi min forening holder til på Toftehøjskolen idag, og gerne ville blive hvis det blev muligtPeter Runing (Ballerup, 2021-11-23)
#255
Ingen højhuse på Toftehøjskolegrunden i ØlstykkeLINDA ANDREASSEN (Stenløse, 2021-11-23)
#260
Jeg skriver under fordi vi har brug for alt det hal kapacitet vi har, inden vi får vores 3 haller som de har lovet.Lena Trampedach (ølstykke, 2021-11-23)
#273
Vi har brug for hallenLouis Stendal (Ølstykke, 2021-11-23)
#289
Jeg går ind for små børne miljøerTrine Nordahl (Smørum, 2021-11-23)
#298
Det er det rigtige at gøre. Giv det nye byråd mulighed for ar kigge på det. Der kan ikke nåes at finde løsninger for foreningslivet nu. Gør noget der er til gavn for hele byenSara Link (Ølstykke, 2021-11-23)
#303
Lisa og jeg har skrevet et pænt indlæg om dette emne, så det holder vi påSven Andersen (Ølstykke, 2021-11-23)
#310
Skolen skal ikke sælges og der skal IKKE bygges 5 etage ejendomme på grundenChristina Clasen (Ølstykke, 2021-11-23)
#312
Vi skal bevare Toftehøj grunden på kommunale hænder så vi ikke afskære os fra at kunne udvikle Ølstykke til gavn for borgerne. Vi skal tænke langsigtet VÆ R DI for BORGERNE. Der er så mange muligheder for anvendelse af en central placert grund...byg rundt om byen og giv os noget at komme ind til byen efter.Mette Andersen (Ølstykke, 2021-11-23)
#316
Jeg tror ikke det forslag, der ligger, vil skabe mere liv og sammenhæng i Ølstykke.Helen Lunau (Ølstykke, 2021-11-23)
#318
Det virker helt skørt at lukke en skole der ligger så centralt, når der er kommet et kæmpe småbørnsboom i Ølstykke.. Godt nok er den slidt ned til sokkeholderne, men det er fordi der ikke er blevet investeret i bygninger de sidste mange år..Signe Andersen (Ølstykke, 2021-11-23)
#344
Salget bør ikke være en hastesag, det kræver omstændighederne ikke.Morten Brandt Jensen (2765 Smørum, 2021-11-23)
#350
Hastværk er lastværk!Maria Winther (Smørum, 2021-11-23)
#357
Jeg skriver under, da jeg er meget imod at det afgående byråd tager væsentlige beslutning efter det nye byråd har konstitueret sig. Derfor skal det nye byråd træffe afgørelse - sammen med borgerne i Ølstykke - om salget af ToftehøjskolegrundenPreben Schlosser (Stenløse, 2021-11-23)
#362
Jeg håber fortsat på at der kan være skole på Toftehøjskolegrunden. Tænk på hele området omkring, nye udstykninger og gamle villakvartere, hvor man har bosat sig for at være tæt på en skole. Der er kommet meget trafik på Ny Toftegårdsvej.Bente Reinholdt (Ølstykke, 2021-11-24)
#367
Flere børn til kommunen de næste år.Klasserne er alt for store, som de er nu
Pia Feddersen (Ølstykke, 2021-11-24)
#372
Forslaget er stillet på fejlbehæftet grundlag.Egedals borgere har tydeligt vist, at der ønskes en anden kurs. Store beslutninger som denne burde udsættes indtil det nye byråd er indsat.
Sandra Dalsberg (Ganløse, 2021-11-24)
#380
Kæmpe skoler er en kæmpe fejl, vi skal ha mindre skoler, mindre klasser og mere fokus på børn. Min børn mistede søager skolen og er kommet på børneopbevaring på bosager. De er stadig ked af det, og har det svært med så mange børn og så meget larm på bosager. STOP med at rive skolerne ned.Vicky Steen (Smørum, 2021-11-24)
#386
Jeg skriver under fordi, det er det kommunens borger i området ønsker.Villy Lillelund (Ganløse, 2021-11-24)
#387
Jeg underskriver fordi, det vil ødelægge et åndehul, og forringe det skønne kvarter. Med en tilvækst af børne familier kan jeg ikke se det fornuftige i at nedlægge en funktionsdygtig skole .Vibeke NIELSEN (Søborg, 2021-11-24)
#389
Der pt ikke er grundig nok belæg for salget og fremtidig benyttelse af grunden, samt manglende gennemarbejdet lokalplan.Steen Schackinger (Ølstykke, 2021-11-24)
#390
Selvfølgelig skal man ikke skynde sådan noget igennem lige inden et skift.Det er jo bare dumt og barnligt
Carsten Elmegård (Stenløse, 2021-11-24)
#391
Fordi der på skolerne generelt i Egedal er for lidt kvm til alle de børn, som går på de store skoler som kommunen har lavet ved at sammenlægge skoler. Der er ikke styr på hvor meget børnetallet vokser, og allerede nu er børnene under forhold i små klasseværelser med mange elever (for mange), udearealerne er så snævre, at børnene ikke engang kan lege ordeligt i frikvarter. De store skoler med rigtig mange spor og centralisering er ikke godt for læringsmiljø (viser alle studier) og forholdene er, så selv voksne ikke vil arbejde sådanne steder. Jeg ville ikke, og det vil lærere og pædagoger heller ikke af gode grunde. Jeg tror heller ikke byrådet ville være interesseret i at arbejde et sådan sted med meget larm, indelukket luft og for mange mennesker på for få kvm. Ellers kan i jo give rådhuset til en skole og selv afprøve det.Få styr på igen at få mindre nærværende skoler med plads til børnene, resturer eller byg nyt er underordnet for mig, men lad vær med at lave super store skoler som i pt gør. Stop skolesalg indtil løsningen er fundet på, hvordan vi får ok vilkår for vores børn (og idrætsliv) og lad vær med at sætte dem i barakker, det er uder al kritik. Man skulle tro, at kommunen desuden havde lært af corona krisen, at store skoler også giver mere sygdom (alle slags sygdom og ikke kun corona), men det er åbenbart ikke en sandhed det nuværende byråd vil erkende.
Giv plads til vores børn, så de kan lære under ordenlige vilkår.
TINA BONDE Knudsen (Smørum, 2021-11-24)
#395
Jeg skriver under fordi Ølstykke/egedal er ved at miste sin landlige charme.Det hele gik galt da man gav lov til at bygge over 2 etager i kommunen.
Om lidt ryger hyggen og charmen og det landlige som er grunden til folk vælger Ølstykke.
Julie Ankerstjerne (Ølstykke, 2021-11-24)