Silkeborgvej

Jakob

/ #48 Re: Ønsker Ewaldsvej at skille sig ud?

2013-11-05 12:52

#41: - Ønsker Ewaldsvej at skille sig ud?

Jeg kan kun sige NEJ, Ewaldsvej skal ikke behandles anderledes end alle andre veje og området som helhed!

MEN når det så er sagt, så tror jeg at mange beboere på Ewaldsvej føler, at de lige pludselig skal holde for med en løsning, som der ikke er tillid til vil forbedre trafiksituationen på Ewaldsvej, men tværtimod forringe den.

Det virker en smule uldent på mig at læse et iøvrigt fornuftigt indlæg fra beboeren i Johannes Ewaldsvej 1, og dennes bekymringer omkring støjgener og huspriser, når ophavskvinden (så vidt jeg ved) til en del indlæg her på siden selv bor på hjørnet af selvsamme kryds, som ønskes flyttet til Ewaldsvej. Men det er forhåbentligt bare mig, der har forstået noget forkert, eller.....???

Uanset hvad, så finder jeg det yderst bekymrende, at man forsøger at løse et trafikalt problem udfra en ønskelig løsning (med flytning af et lyskryds) istedet for (som man ihvertfald gør i min branche) at analysere problemet, klarlægge årsagerne til problemet og først derefter udarbejde løsningsforslag. Sjovt nok kan man næsten altid finde fornuftige problemer til en ønsket løsning!

Lad mig henlede opmærksomheden på et af hovedargumenterne fremført tidligere: De bløde trafikanter til hhv busstoppested og Q8 tanken. Hvis de er så vigtige, hvorfor tænkes der så ikke på busstoppestedet henne ved fakta og i særdeleshed trafikken til fakta??? Jeg vil umiddelbart påstå, at der kommer væsentligt flere daglige bløde trafikanter til fakta end der gør til Q8 tanken.

Jeg synes det er rigtig dejligt, at en del mennesker i området ønsker at arbejde for en forbedret trafiksikkerhed helt generelt. Men jeg finder det ikke muligt at støtte initiativet, når ihvertfald en af løsningerne er givet på forhånd uden egentlig analyse, hvis en sådan eksisterer, læser jeg den gerne og indrømmer min fejltagelse, men jeg er ihvertfald ikke blevet informeret herom.

Jeg ser meget frem til at høre rådmandes svar på det fremsatte forslag, men synes det er synd, at man ikke kan stå samlet om det. Skulle han vise sig positivt indstillet på en flytning af et lyskryds lyder det jo umiddelbart som om, at han vil møde en stort modpres fra andre intresenter i området. En sådan situation vil næppe gavne situationen og dermed sansynligheden for en løsning.

Jeg vil derfor slutte af med at opfordre arbejdsgruppen til at arbejde hen imod løsninger, som kan støttes af et bredt udsnit af beboerne i området. Så det rent faktisk bliver en samlet flok, der kan stå bag!