Højhuse i Sorø -Nej tak!
Kommentarer
#206
En af Sorøs store kvaliteter og attraktioner som bosted, er netop fraværet af højhuse! Og byens begrænsede omfang af store/høje boligkarreer, som bryder med de eksisterende særpræg i de eksisterende boligområder. Derfor bør de lokale historiske og arkitektoniske præg respekteres når og der bygges nyt eller ombygges, særligt i den gamle bykerne og i villakvartererne.Med venlig hilsen
Michael Torp
Michael Torp (Sorø, 2021-03-08)
#208
Højhus vil beskæmme vores dejlige byHenrik Olsen (Sorø, 2021-03-20)
#212
Jeg skriver under fordi jeg bor i Sorø og synes, det vil være forfærdelig synd at ødelægge den fine by med huse over træhøjde.Jørn Andersen (Sorø, 2021-08-30)
#213
Jeg er enig i at vi skal værne om den smukke arkitektur vi har i Sorø bymidte og nærmeste omkringliggende kvarterer. Det er unikt for vores by, og noget af det der gør det attraktivt at besøge byen og gå rundt. Her emmer af historie.Nadia Bekker (Sorø, 2021-10-18)
#217
Jeg ønsker ikke højhuse i Sorø bymidte.Sandie Pedersen (Sorø, 2022-05-13)
#218
Det vi skæmme området med bebyggelse i 12 meters højdeVibeke von Gersdorff (Sorø, 2022-05-13)
#226
Højhuse vil alvorligt skæmme vores by, vores beboelseskvarterer - jeg vil bevare vores horisont, vores udsyn og perspektiv.Peter Østbirk (Sorø, 2023-07-11)