Ud af folketinget med Mette Frederiksen
Quoted post
Allan |
#37 Ud Med Mette Frederiksen!!2013-12-22 10:47Ind imellem er der vist nogen der har svært ved at se tingene i et større perspektiv. Skattelettelser til de rige går jeg bestemt ikke direkte ind for, men kan jo være nødvendige for at opnå en finanslov når enhedslisten har vist en total uformåen i det politiske spil. Nej Vestager går ikke efter pensionisterne, hun går efter de RIGE pensionister(se det er vist en hel anden snak). Fælles forsørgerpligt for samlevende er jo bare en ligestilling af ægtepar med papirløse. Det har været en skandale at ægtepar altid har været dårligere stillet end papirløse (betyder det så at jeg ikke ved at der er nogle papirløse par der vil få det hårdt.Nej det ved jeg godt, men ikke hårdere end gifte altid har haft det). Jamen lad os da bare få et valg så den blå blok kan komme til så vil i opdage at dres stramninger overfor de dårligst stillede grupper er af en hel anden barsk karakter. Hvad er lægen siger i "riget". YNK, YNK, YNK |
Svar
Gæst |
#38 Re: Ud Med Mette Frederiksen!!2013-12-22 11:55:16#37: Allan - Ud Med Mette Frederiksen!! Nej - samlevende og ægtepar bliver ikke ligestillet. Samlevende bliver meget dårligere stillet, da vi ikke kan trække hinandens fradrag og ikke har arveret, eller kan gøre brug af bodeling. Desuden er dét at gifte sig et valg, og man gør det, når der er råd til det, og mulighed for det. Gensidig forsøgerpligt burde helt fjernes. Det er fra en tid, hvor manden arbejdede, og konen gik hjemme og passede børn og hus. Det blev indført for at sikre at manden ikke drak alle pengene op, og konen og børnene kunne få mad. Dagens Danmark er ikke bygget op til, at en familie kan leve af én indkomst, hvor lønnen er en udbetaling på 12000-14000. Og nu taler jeg kun om dem over tredive. Da min kæreste ikke er far til min søn, må han tjene op til 23000, før hele min kontanthjælp er væk. Min søn fylder 15 næste gang, og det betyder at børnefamilieydelsen går ned på omkring 900 kr. Vi kan ikke leve for så få penge. Og nej, jeg kan desværre ikke gå ud og få et job, da jeg er syg. |
Valborg |
#46 Re: Ud Med Mette Frederiksen!!2013-12-22 14:44:44 |
Valborg |
#47 Re: Ud Med Mette Frederiksen!!2013-12-22 15:08:59#37: Allan - Ud Med Mette Frederiksen!! Undre mig over at enhedslisten skal have skylden, for at der ikke blev en aftale med regeringen. Enhedslisten havde forhandlet længe med regeringen uden det resulterede i et forlig ......Regeringen lavede så et forlig med de borgelige og det kunne så godt lade sig gøre på bare nogle timer (Det runger hult i mine ører som om de bare lige skulle hænge Enhedslisten ud ) Jeg stemmer ikke på Enhedslisten. Det er en skandale at Forsørger Pligten for både Gifte / Samlevende ikke er ophævet for længst !! Man har både for Gifte/Samlevende hele tiden reguleret evt Pension m.v. og andre tilskud med Husstandsindkomsten for begge partner ... det nye i det er at den arbejdene Samlever kan få trukket fra sin løn til Samlever hvis de er på KH.... Det er der ingen Gifte der bliver !!! Ej heller bliver gifte ikke kontrolleret i begge ender om de går ud og handler sammen ..får fælles invitationer... går hånd i hånd m.m. Skat-Arv-Bodeling gælder kun for Gifte så der er ikke tale om ligestilling mellem disse to grupper !! At Vestager går efter rige Pensionister er osse en tom snak ...tænk på at ministerbørn får Børnepenge trods det at Ministrerne ikke er de dårligst stillede m.h. t. Løn ." Men sådan er det jo ...som hun ynder at sige " De får tidlig pension ventepenge i 2år m.m. .....det har hun intet gjort ved!!! Ventepenge på fuld løn hvis de ryger ud af folketinget ...mens den arbejdende befolkning har fået to år skåret af deres dagpenge, trods de har betalt for, at kunne få understøttelse i 4 år uden at kontingentet/forsikringen er nedsat (men fradraget af ordningen er nedsat. Så det er en ommer indtil der er retttet op på forskels behandlingen og en fjernelse af Forsørgelses Retten for Alle ..det er ganske Utids Svarende og ikke en Velfærdstats Værdig !!!
|
Lad mig blive en del af Danmarks fremtid
Ja tak til udvikling- Nej tak til Heliport i Hvide Sande
Transformér landbruget - udfas intensiv husdyrproduktion
Nej Tak til forlystelsespark på Rørvig halvøen!
Bevar de Kulturelle Siloer på Nexø Havn
Nej til flere grusgrave i Hornsherred og i kommunen
Er der noget, du vil ændre?
Ændring sker ikke ved at forblive tavs. Skaberen af denne underskriftindsamling stod frem og handlede. Vil du gøre det samme? Start en social bevægelse ved at oprette en andragende.
Opret selv en underskriftindsamlingAndre underskriftsindsamlinger, som du kunne være interesseret i
Lad mig blive en del af Danmarks fremtid
2777 Oprettet: 2025-01-22
BEVAR DEN DIREKTE TOG-FORBINDELSE MELLEM MIDT- OG VESTJYLLAND OG KØBENHAVN
2947 Oprettet: 2024-11-24
Nej tak til Energipark Vallø i Køge Kommune
2730 Oprettet: 2024-11-06
ET HYGGELIGT OG AUTENTISK MILJØ PÅ HUNDESTED HAVN
943 Oprettet: 2024-11-26
Sikker skolevej for Gårslevs børn
511 Oprettet: 2025-01-02
Opfordring fra danske læger: Danmark skal modtage medicinsk evakuerede patienter fra Gaza
316 Oprettet: 2025-01-16
Bevar broen over A26/Thorstedvej
299 Oprettet: 2025-01-07
Bevar special skolen Natur og Helheds Skolen, Christiansfeld
282 Oprettet: 2025-01-17
Bevar Naturbørnehaven Boddumhus - naturtilbud til børn i daginstitutioner
262 Oprettet: 2025-01-11
Skriv under: Palæstinensisk kultur har også ret til ytringsfrihed!
567 Oprettet: 2024-12-30
Nej til flere grusgrave i Hornsherred og i kommunen
2818 Oprettet: 2024-10-02
Nej tak til “Boliger ved Idræts Alle i Bramming”
195 Oprettet: 2025-01-30
Vi har krav på en balanceret og nuanceret mediedækning. Det gælder også mediernes dækning af Israels handlinger i Mellemøsten.
1572 Oprettet: 2025-01-02
Nej til kæmpemøller nær Alken, Svejstrup og Boes
206 Oprettet: 2025-01-04
Bevar adgangen til Filmstriben i Halsnæs Kommune
256 Oprettet: 2024-12-26
Walkiebanko skal bestå.
374 Oprettet: 2024-12-11
Stop byggeplanerne i Solberg Parkkirkegård på Gravens Rand.
669 Oprettet: 2024-11-16
Underskriftsindsamling for opførelse af en dagligvarebutik i Oure
324 Oprettet: 2025-01-02
Stop dyreforsøg på hunde og grise hos Scantox i Viby Sjælland
885 Oprettet: 2024-09-16
Etablering af Lindved trinbræt/station på Svendborgbanen
551 Oprettet: 2024-11-28